Erkekler Ne Sıklıkla Saçlarını Yıkamalıdır?
Kuaför

Erkekler Ne Sıklıkla Saçlarını Yıkamalıdır?

Erkekler ne sıklıkla saçlarını yıkamalıdır? Sorusu zaman zaman erkek berberlerine sorulan hatta üzerinde tartışılan bir konudur. Sizlerde gür ve sağlıklı saçlarınız olsun istiyorsanız usta berberler tavsiyesini göz ardı etmemelisiniz. Saçların ne sıklıkla yıkanması berberler arasında tartışmaya yol açsa bile genel olarak her gün yıkanması doğru bulunmamaktadır.

Erkekler Saçlarını Haftada En Fazla 3 Kere Yıkamalı

Usta berber ve saç uzmanları erkeklerin saçlarını haftada en fazla 3 kez yıkamaları görüşündedirler. Sebebi ise şampuanların içinde bulunan kimyasalların saça zarar verdiğidir. Şampuanlar içerdikleri sülfat ve kimyasal maddelerden dolayı saçın yumuşak, parlak ve en önemlisi sağlıklı kalmasına yarayan yağları yok ettiği için gün aşırı kullanılması durumunda saçın yapısında bozulmaya neden olmaktadır. Yüz şekline göre kaş modelleri, saç modelleri hakkında yol gösterici oluyor ise saç yapınıza göre şampuan ve yıkama hakkında da sizlere yardımcı olacaktır. Gittiğiniz kuaför bu anlamda çok önemlidir.

Erkekler Saç Bakımı
Erkekler Ne Sıklıkla Saçlarını Yıkamalıdır?

Erkekler Şampuan Alırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Erkeklerin saçları bayanlara göre daha fazla dökülmeye müsaittir. Bu sebeple şampuan seçerken oldukça dikkatli olunması gerekir. Bir saç uzmanı ve berberinize danışarak saçınız için en uygun şampuanı seçebilirsiniz.

Her bir bireyin aşağıdaki özellikleri dikkate alarak şampuan seçmesi gerekmektedir;

  • Ailedeki her bireyin kendisine ait şampuanı olmalıdır.
  • Şampuan seçerken bakılması gereken en önemli özellik saçın yapısına göre olmasıdır.
  • Alınan şampuanın pH derecesi 5.5’den az olmalıdır.
  • Şampuanın içerisinde özellikle paraben olmamasına dikkat edilmelidir.

Saçınızın sağlığı için şampuanın seçerken ucuza kaçılmamalıdır. İçerisinde ne olduğunu bilmediğiniz ağır kimyasalların olduğu şampuandan uzak durulmalıdır. İnsanlar için değerli olan saçların bakımı ve sağlığı özen gösterilmesi gereken bir konudur. Erkekler saçlarını her gün yıkanmamalıdır.

Saçlarda bulunan doğal yağlar göze hoş görünmese bile aslında saç sağlığı için oldukça büyük öneme sahiptirler. Saçları yıkarken aşırı sıcak sudan kaçınılmalıdır. Aşırı sıcak sularda en az şampuanlar kadar saçın yapısını bozmaktadır. Saçları yıkarken tarak seçimi de önemlidir. Doğal kıl içeren ve seyrek olan taraklar tercih edilmelidir. Erkek berberi bu tür konularda size yardım edecektir.

 

Bir cevap yazın