Saç Açma İşlemi
Kuaför

Saç Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Saç renginizi olduğundan daha açık bir renkte görmek istediğinizde kullanılan yöntemdir. Saç açıcılarının toz, krem, sprey gibi farklı formları bulunur. Özellikle sarı, beyaz, gri gibi renkleri tercih edenler için saç açma işlemi uygulanır. Kendi saç renginizi 7 tona kadar bu işlemle açabilirsiniz.

Bu İşlemde Usta Bir Berber/Kuaför Tercih Edilmelidir?

Saç açma işlemi kimyasal bir işlem olduğu için kullanılacak saç açıcının kalitesi ve uygulamayı yapacak olan berberin bu işi gerçekten biliyor olması önemlidir. Çünkü kalitesiz bir açıcı veyahut saçınızı gerekenden fazla saç açıcıyla bekleten bir berber saçınızın yanmasına veya incelmesine sebep olabilir.

Karışımın Uygulanan Bölgenin Tamamına Nüfuz Etmesi Önemlidir

Kuaför salonuna gittiğinizde ve saç açma işlemini yaptırmak istediğinizi söylediğinizde öncelikle saçınızı kontrol eder. Daha önce saçınızın boyanmış olup olmadığına ve sağlıklı olup olmadığına bakar. Eğer saçınız uygunsa erkek berberi, saç açıcı tozu ile oksidasyon kremini bir kapta karıştırır. Ardından folyo yardımıyla istenilen belli bir bölgeyse o bölge veyahut bütün saça saç açma işlemi uygulanır.

Yani folyo yardımıyla tutam tutam saç alınarak hazırlanan karışım fırça ile boyanır ve folyo kapatılır. Burada karışımın tutamın ve bütün saçın tamamına nüfuz etmesi önemlidir. Bundan sonra 20-30 dakikalık bir bekleme süreci vardır. Bu süre içinde açıcının özelliği kaybolur. Bu sürenin ardından saç tekrar yıkanır.

Saç Açma İşlemi
Saç Açma İşlemi

Sert ve Koyu Saçlarda Saç Açma İşlemi 2 Seferde Gerçekleştirilebilir.

Tabi burada saçınızı ne kadar açmak istediğinizde önemli bir faktördür. Örneğin; çok kalın ve siyah bir saça sahipseniz ve platin sarısı rengine kavuşmak istiyorsanız aşama aşama açma işlemi yapılması hem daha sağlıklı hem de yerinde olacaktır. Zaten erkek berber saçınıza baktığında size tek seferde veya aşama aşama olması gerektiğine dair bilgiyi verecektir. Sert ve koyu saçlarda saça bone takılarak kendi buharıyla daha çabuk açılması da sağlanabiliyor.

Güvenilir Berber ve Düzenli Bakımla Saçınıza Hiçbir Zararı Olmaz

Öncelikle kalıcı bir işlemdir ve usta berber ile bakımlarınızı aksatmadığınız sürece saçınız uzun süre ilk halinde kalır. Saç açma işlemi sonrasında berberinizin de önereceği keratin içeren bakım ürünleri kullanabilirsiniz. Bu bakım ürünleri saçlarınızın kurumasını önler yani yumuşamasını sağlar ve daha parlak bir görünüm elde edersiniz.

Bir cevap yazın