Saçta Neden Kepek Olur? Çözümü Nedir?
Kuaför

Saçta Neden Kepek Olur? Çözümü Nedir?

İnsanların yarısını meşgul eden kepek sorunu akla “saçta neden kepek olur? çözümü nedir? saçta neden” sorusunu getiriyor.

Kadın ya da erkek tüm insanları rahatsız eden kepek aslında bir saç değil cilt sorunudur. Saçın üzerinde göründüğünde veya özellikle koyu renk giysilerde yaka ve omuza döküldüğünde saçın bakımsız ve kirli olduğu izlenimi verse de beyaz ve gri cilt pullarının saçın temizliğiyle fazlaca ilgisi bulunmuyor. Bulaşıcı olmadığı gibi fizyolojik olarak da bilinen ciddi bir sorun oluşturmuyor.

Kepek; yeni hücreler oluşurken ölü hücrelerin dökülmesi döngüsünde oluşan aksaklık sonucu oluşuyor. Bir cilt rahatsızlığına bağlı olarak ortaya çıkabildiğinden rahatsızlığın tespit ve tedavisiyle sorun da ortadan kalkabiliyor. Kepeğe sebep olan cilt hastalıkları; Seboreik dermatit, Tinea ‌capitis (Saçkıran), Alerjik temas ‌‌‌dermatiti ve sedef hastalığı olarak sıralanabiliyor.

Bu hastalıklardan alerjik temas dermatiti; saç boyası, jöle, saç spreyi gibi kimyasal maddelere karşı duyarlılığın sonucu olarak ortaya çıkıyor. Sıralanan diğer cilt hastalıklarının sebepleri arasında stres başı çekiyor. Bu hastalıklar tedavi edildiğinde kepek de ortadan kalkabiliyor.

Cilt Rahatsızlığı Yoksa Kepek Sorunu Nasıl Çözülür?

Bu cilt rahatsızlıkları olmadan veya tedavinin ardından görülmeye devam eden kepek için ilk akla gelen çözüm kepek şampuanlarıdır. Bu şampuanlar eczanelerden reçetesiz olarak temin edilebiliyor. Ancak, etkili sonuç alabilmek için kullanma talimatına dikkat etmek gerekiyor.

Bunun dışında bitkisel ürünlerle de kepekle mücadele edilebiliyor. Hindistan cevizi yağı, aloe vera bunlardan en çok bilinen yöntemler arasında yer alıyor. Ancak bazı ciltlerin aloe veraya karşı hassas olduğu biliniyor.

Banyodan öne elma sirkesini pamuk ile saç diplerine uygulamak, durulama suyuna da bir kaşık (kısa saçlar için 5 lt. kadar suya) elma sirkesi koyulduğunda kepekle mücadele sonuç verebiliyor. Ciddi bir cilt rahatsızlığı söz konuş değilse uzun yıllar çalışmış usta berber de kepek sorunlarında yol gösterici olabiliyor.

Saçta Kepek
Saçta Kepek

Erkekler de Kendine Bakıyor

Şehir hayatı ve sosyal yapıdaki değişiklikler erkekleri de kendilerine özen göstermeye itiyor. Eskiden sadece saç sakal tıraşı yapan erkek berberi, kendini sadece tıraş ile sınırlamıyor.

Yüz şekline göre kaş modelleri üzerinde çalışmadan saç ve sakal tıraşına kadar tüm konularda hizmetinizdeyiz.

Güçlü Kadro, Kaliteli Hizmet

Bir kuaför seçiminde en önemli faktör, müşterinin talebine uygun işi anlaması ve yapmasıdır. Bu da tecrübe ve bilgi ile mümkün oluyor. Tüm kadromuz, güler yüzlü hizmetin yanında müşteri ile doğru iletişim kuracak bilgi ve tecrübeye sahiptir.

Hijyen Vazgeçilmezimiz

Saç ve cilt, kişisel bakımın en hassas yürütülmesi gereken alanlar arasında bulunuyor. Özellikle deri hastalıklarının bulaşmasında temasın önemi dikkate alındığında bir berber için en öncelikli konu olarak temizlik ön plana çıkıyor. Bu nedenle tüm çalışmalarımızda makas ve makinelerin sterilizasyonu, diğer malzemelerin de tek kullanımlık malzemeler olması konusunda taviz vermiyoruz.

Bir cevap yazın